Przeskocz do treści

PIT-37

Styczeń 1, 2013

Wypełnianie deklaracji podatkowych wydaje się trudne. W rzeczywistości jest to dużo prostsze, niż mogłoby się wydawać. Zobacz, jak można zrobić do szybko i w zaledwie kilka minut.

PIT37 jest jednym z najpopularniejszych formularzy podatkowych w naszym kraju. Wypełnia go zdecydowana większość Polaków. Jeśli i Ty jesteś w tej grupie, dowiedz się o nim rzeczy niezbędnych Ci do samodzielnego rozliczenia.

JAK NAJŁATWIEJ WYPEŁNIĆ PITY?

Podatki można rozliczyć teraz na kilka sposobów. Kiedyś trzeba było rozliczać się samemu lub korzystać z usług księgowych i zanosić wypełnione wzory podatkowe do Urzędu Skarbowego osobiście. Dzisiaj można wysłać PIT37 przez Internet i wykorzystać do tego celu aplikacje podatkowe takie jak PIT Program 2012 lub aktywne formularze. Wypełnione wnioski można też wysłać pocztą do Urzędu Skarbowego. Decydując się na rozliczenia online mamy dwie możliwości.

FORMULARZE INTERAKTYWNE PITY 37

Formularze interaktywne podatkowe to nic innego, tylko specjalne arkusze kalkulacyjne przygotowane do obliczania deklaracji podatkowych. Aktywne wnioski wyglądają dokładnie tak samo jak tradycyjne wzory PIT 2012. Wystarczy posiadać PIT-11 od swego pracodawcy i na jego podstawie wypełnić określone pola. Aktywny formularz automatycznie przeliczy wszystkie dane i wpisze je w odpowiednie rubryki formularza. Gotowy wniosek można wydrukować bądź wysłać do Urzędu Skarbowego droga elektroniczną.

PROGRAM ROZLICZENIOWY

Aplikacje podatkowe, podobnie jak aktywne formularze PIT za rok 2012, działają w obrębie rządowego projektu e-Deklaracje. Programy tego typu pozwalają wypełnić wnioski podatkowe każdemu podatnikowi bez względu na jego faktyczną wiedzę na temat systemu podatkowego.

 • Kalkulator PIT

Kolejna z funkcji programu podatkowego, która przelicza wszystkie podane dane i wpisuje je we właściwe rubryki w formularzu.

 • Kreator podatkowy

Funkcja Kreatora PIT przeprowadza podatnika przez cały proces wypełniania deklaracji podatkowej. Kreator zadaje podatnikowi kilka prostych pytań, na podstawie których określa rodzaj wypełnianego PITa oraz wysokość dochodów, składek i rodzaje ulg, z których podatnik zamierza skorzystać.  W przypadku PIT-37 szystkie informacje podatnik czerpie z PIT-11.

Program PIT2012 pozwala nie tylko szybko i sprawnie rozliczyć deklaracje podatkowe. Dzięki aplikacji można również wysłać dowolny formularz podatkowy, w tym PIT 37, do Urzędu Skarbowego przez Internet.  Ministerstwo Finansów weryfikuje każdy druk i w przypadku prawidłowego nadesłania wzoru, wysyła na konto podatnika Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które jest jedynym dowodem na nadesłanie PITa do Urzędu Skarbowego.

PIT 37 – DLA KOGO?

Biorąc się za rozliczanie podatku, warto zorientować się, do jakiej grupy podatników się przynależy. Deklarację PIT 37 wypełniają osoby, które uzyskały dochody z tytułu:

 • Emerytury
 • Renty krajowej
 • Pracy w ramach umowy o prace, zlecenie i dzieło
 • należności z tytułu członkostwa w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych lub innych spółdzielniach zajmujących się produkcją rolną
 • praw autorskich
 • Zasiłków

Ostateczny termin

Ostateczny termin składania deklaracji mija 30 kwietnia 2013 roku.

ULGI PODATKOWE

Rozliczając się z wniosku PIT 37 za rok podatkowy 2012 warto pamiętać o ulgach podatkowych i innych odliczeniach. Dzięki temu można zmniejszyć wysokość należnego podatku. Jakie ulgi można odliczyć od PITu?

 • ulgę na Internet
 • prorodzinną
 • ulgę dla samotnie wychowujących dzieci
 • odsetkową (PIT/2K dla rozpoczynających ulgę odsetkową oraz PIT/D dla kontynuujących)
 • rehabilitacyjną
Reklamy

From → Uncategorized

Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: